www.drnureddincelik.com

Vazektomi

Vazektomi

Title:

Description:

Vazektomi

Vazektomi Nedir?

Vazektomi, diğer adı ile “Gönüllü Strerilizasyon”, erkeklerde bütün dünyada gittikçe yaygınlaşarak uygulanan en etkili, kalıcı ve güvenilir kontrasepsiyon yöntemidir. Bu yöntem, aile planlaması dahilinde uygulanabilen ve başarı oranı %100’e yakın olan doğum kontrol yöntemlerinden biridir.

Vazektomi, özellikle son dönemlerde oldukça yaygınlaşan bir doğum kontrol yöntemi olarak bilinmektedir. Amerika ve Avrupa’da sıkça tercih edilen yöntem oldukça güvenilirdir ve kalıcı bir çözüm sunmaktadır. Uzun zamandır yapılan çalışmalarda vazektomi’nin neredeyse %100 oranında koruma sağladığı gözlemlenmektedir. Kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olarak da tanımlanabilmektedir. Burada var olan amaç spermin üretraya girmesini engellemektir ve böylelikle de gebeliğin oluşumunu engellemektir.

Vazektomi yönteminde, erkek bireyin her iki kanalı bağlanmaktadır. Bu yöntem ile, spermler meniye karışmamakta ve erkekten gelen menide sperm bulunmamaktadır.

Vazketomi yöntemi erkeklere uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Sperm kanallarının bağlanması olarak da tanımlanabilmektedir. Kadınlarda var olan tüp bağlama yönteminin erkeklerde var olan eş değer versiyonudur. Avrupa, Amerika ve Çin’de oldukça yaygın kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Yöntem uygulandıktan sonra penisten semen gelmeye devam etmektedir. Ancak bu sıvının içinde sperm bulunmamaktadır. Dolayısıyla gebeliğe sebep olmaz. Ayrıca vazektomi uygulandıktan sonra hormonlarda herhangi bir bozulma meydana gelmemektedir. Bunun nedeni ise Vazektominin testilerin hormon üretimi üzerinde etkisinin olmamasıdır. testisler hem hormon hem de sperm üretmeye devam eder, ancak üretilen spermler testisin dışına çıkamadığı için gebelik oluşmaz.

Vazektomi Nasıl Uygulanır?

Vazektomi nasıl uygulanır? Sperm yollarının (vas deferens) kesilmesi ile uygulanabilmektedir. Bunun yanında işlem ortalama 30 dakika civarında sürmektedir. İşlem bittikten sonra ise herhangi bir şekilde yatışa gerek duyulmamaktadır. Bunun yanında tam koruma sağlayabilmesi ise ortalama 3 ay sonrasında gerçekleşmektedir. Ayrıca evli olan erkeklerin bu yöntemi yaptırabilmeleri için mutlaka eşlerinden izin almaları gerekmektedir.

İki farklı yöntemi bulunduğu da bilinenler arasında yer almaktadır. Bunlardan ilki Konvansiyonel vazektomi iken diğeri ise neştersiz vazektomi olarak tanımlanmaktadır.

Vazektomi Kimlere Uygulanabilir?

Vazektomi kimlere uygulanabilir? Bekar ve reşit olan tüm erkekler istediği gibi yaptırabilmektedir. Ancak evli erkeklerin yaptırabilmesi için mutlaka eşinin de onay vermesi gerekmektedir. Eş onayı alınmadan yapılması yasaktır. İşlem öncesinde ise bireyler detaylı bir şekilde bilgilendirilmektedir. Hiç çocuk istemeyen bireyler için oldukça uygundur. Fakat sonrasında çocuk sahibi olmak isteyenler için ilerleyen dönemlere birtakım sıkıntılar çıkarabilmektedir. Riskli bazı operasyonların yapılmasına gerek duyulabilmektedir. Bu nedenle sonraki dönemde çocuk isteyen kişilere önerilmemektedir. Ama yine de çözümsüz değildir.

  • Çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler/çiftler
  • Kalıtsal hastalığa sahip olan ve çocuk sahibi olması çocuk ve/veya kendisi açısından tehlikeli olan erkekler/çiftler
  • İstediği sayıda çocuğu olan ve başka çocuk istemeyen erkekler/çiftler
  • Diğer korunma yöntemleri ile korunmayı tercih etmeyen erkekler/çiftler

Yasalar gereğince, 18 yaşını doldurmuş herkes kendi rızası, evli ise de eşinin onayını alarak strerilizasyon işlemi yaptırabilir.

Vazektominin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hemen her işlemde olabildiği gibi vazektomi sonrasında da kanama meydana gelebilmektedir. Fakat bu kanamaların pek bir önemi bulunmamaktadır. Kişiye bir zararı olmayan kanamalardır. Bununla birlikte enfeksiyon oluşma riskinin oldukça az olduğu bilinmektedir. Enfeksiyon oluşması için steril olmayan bir ortamda uygulanması gerekmektedir.

Sperm üretimi devam ettiğinden dolayı bağlanan kanallarda sperm birikebilmekte ve yumru haline dönüşebilmektedir. Bunun herhangi bir zararı bulunmamaktadır çünkü oldukça kolay bir şekilde alınmaktadır. İşlem sonrasında neredeyse kesin bir şekilde hamile bırakma riski yoktur. Cinsel ilişkide ise herhangi olumsuz bir etki yaratmamaktadır.

Vazektominin en önemli avantajı, kalıcı ve ömür boyu süren bir doğum kontrol yöntemi olmasıdır. İşlem, lokal anestezi altında ve muayenehane şartlarında üroloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. Günümüz şartlarında, oldukça kolay ve güvenli bir işlem haline gelmiştir. Diğer doğum kontrol yöntemlerinin endişesi veya rahatsızlığını ortadan kaldırıldığı için vazektominin cinsel hayat üzerine olumlu etkisi olduğu söylenebilir. Yapılan işlemlerin meni üretimi ile bağlantısı olmayacağından; işlem sonrası erkekteki meni miktarı ve görünüşünde değişiklik olmayacaktır.

Aynı şekilde, hormon üretimi değişikliğe uğramaksızın devam ettiği için cinsel istek ve aktivite içeriğinde herhangi bir fiziksel değişikliğin ortaya çıkması öngörülmemektedir. Öte yandan, vazektomi kalıcı bir yöntem olması dolayısı ile, ilerleyen zaman içerisinde bireylerin yeniden çocuk sahibi olmak istemesine bağlı olarak; kanalların operasyon ile yeniden açılması her zaman başarılı bir şekilde gerçekleşmeyebilir. Bu gibi durumlarda, cerrahi sperm arama ve mikroenjeksiyon uygulanması gerekebilir.

Vazektomi Operasyonunun Etkinliği

Bazı spermler vazektomiden sonraki birkaç hafta boyunca tüplerin içinde hayatta kalabilmektedirler. Bu spermler, operasyondan sonraki ilk birkaç hafta meninin içine geçebilir. Bu nedenle, operasyondan yaklaşık 12 hafta sonra bir meni testi yapılması ve ancak menide sperm görülmemesi durumunda korunmasız cinselliğe geçiş önerilmektedir. Eğer test sonucunda sperm hücreleri ile karşılaşılır ise, 1 ay sonra sperm analizinin tekrarlanması gerekir. Hastalar, bu süreler boyunca ilave bir kontrasepsiyon yöntemi kullanmaya devam etmelidir.

Vazektominin Geri Dönüşü Var mı?

Vazektominin geri dönüşü bulunmaktadır ancak bu oldukça problemli bir hale dönüşebilmektedir. Geri dönüşüm oranı ortalama %50 civarındadır. Kesin ve kolay bir yöntem olduğundan dolayı oldukça basit bir şekilde uygulanabilmektedir. Ancak geri dönüşümü ise bu kadar basit bir işlem değildir. Mikrocerrahiye ihtiyaç duyulmaktadır. Geri dönüşü için hasta anestezi altında ameliyat edilmektedir. Ortalama olarak 2 saat süren bir işlemdir. Operasyon başarılı bir şekilde bitirilse de tıkanmalar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle vazektomi yaptıran kişinin çok dikkatli düşünmesi önerilmektedir.

Vazektomi İşleminin Olası Riskleri

Vazektomi işleminin olası riskleri arasında küçük kanamalar, testiste hafif düzeyde şişlikler, testislerde hassasiyet sayılabilir, ancak hastalarda ciddi bir rahatsızlık oluşturmamaktadır. Her ne kadar Vazektomi ile kanallar kapanmış olsa da ilk üç ay korunmasız ilişki ile gebelik sağlanma olasılığı mevcuttur. Yani ilk  3 ay korunmaya devam etmek, 3 ay tamamlanınca semen analizi ile vazektominin başarısı teyit etmek gerekmektedir.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi vazektomi işlemlerinde bir takım komplikasyonların görülme riski olabilir. Operasyon sonrası, ağrı görülmesi normaldır. Ancak, ilk 24 saatten sonra ağrı kesici almayı gerektirecek şiddette ağrı nadiren görülebilmektedir. Alerjik reaksiyon gelişebilir, işlem sonrası kanama ve ödem olabilir. Ancak bu durumlar geçici olup, 4-5 gün içinde kendiliğinden kaybolur. Operasyon sonrası ağrı sendromu, vazektomiden sonra ortaya çıkan bir kronik ağrı sendromudur. Çoğunlukla anti enflamatuvar ilaçlarla tedavisi yapılabilir. Nadiren işlem sonrası biriken sıvı ve sperme bağlı olarak testislerde ağrı olabilir. Bu durumun yaklaşık 6 ay içinde kaybolduğu görülmektedir.

Hematom oluşması söz konusu olabilir. Skrotum içine olan kanama durmaz ise kan pıhtılaşarak bir kitle oluşturabilir. Oldukça nadiren görülen bu hematomun ikinci bir cerrahi işlem ile boşaltılması gerekebilir. Geçmişte, vazektomi sonrası prostat kanseri görülme riskinde artış olabileceği öne sürülürken; yapılan son çalışmalar vazektomi ile prostat kanseri arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir.

Uludağ Tıp Fakültesi’nde başladığım hekimlik mesleğine, severek görev yaptığım hastaneden özel muayenehane açma düşüncesiyle 2020 yılında ayrıldım.

2022 yılının başlarından Karşıyaka Mavişehir Park Yaşam Ofisleri’nde muayenehanemi açtım. Muayenehanemizde hastalarımıza ekibimle birlikte hizmet vermekteyiz.


ÇALIŞMA SAATLERİ


Pzt – Cmt 08:00 – 19:00
Pazar – KAPALI

İLETİŞİM BİLGİLERİ

2022 Copyright © PixHope.