www.drnureddincelik.com

Sünnet Nedir?

sunnet.jpg

Sünnet Ameliyatı

Sünnet ameliyatı, penisin ucunda idrar çıkış deliğini kapatan ve bu bölgede kapalı boşlu oluşturan cilt kalıntısının kesilerek alınması olarak tanımlanmaktadır. Oldukça eski tarihlerde bu yana uygulanan bir işlemdir. Genelde gelenek veya dini koşullar nedeni ile uygulanmaktadır. Penisi örten bu deri havasız bir ortam oluşturmakta ve pislik birikmesine yol açmaktadır. Düzenli olarak temizlenmediği takdirde bazı sorunların oluşmasına yol açmaktadır.

Sünnet Nasıl Yapılır?

Bu işlemde temel amaç penisin ucunu kapatan sünnet derisinin cerrahi yöntemler ile alınması olarak tanımlanmaktadır. Genelde klasik yöntemler tercih edilmektedir. Halk arasında lazerle sünnet olarak bilinen fakat lazer yerine elektrik ile ısıtılmış olan telin kullanılması ile gerçekleştirilmektedir.

Sünnet Çeşitleri Nelerdir?

Temel amaç penisin ucunda bulunan derisin alınmasıdır. Bu işleminde farklı yöntemleri bulunmaktadır. Genelde klasik yöntemlere başvurulmaktadır. Yöntemlerden bir tanesi lazerle sünnet olarak tanımlanmaktadır. Bu işlemde kanama gerçekleşmemektedir. Ancak çevre dokuları etkilendiğinden dolayı bir süre hissizlik olabilmektedir. Bir diğer yöntemde ise sünnet klempi kullanılmaktadır. Lokal anestezi ile uygulanmakta ve klemp 2 ile 4 gün içerisinde çıkarılmaktadır.

Sünnetin Sağlık Açısından Yararları Nelerdir?

Sünnetin Sağlık Açısından Yararları Nelerdir? Peniste bulunan anormalliklerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu durumlarda sıkça tercih edilmektedir. Penis eğriliğinin yanı sıra idrar yapma ya da idrar deliğinin dar olması sorunlarının da önüne geçmektedir. Bununla birlikte doğurganlığı desteklemektedir. Kısırlık oluşumuna neden olan birçok durumu engellediği gözlemlenmektedir.

Sünnet İçin En Uygun Yaş Nedir?

18 ay öncesinde ya da 6 yaş sonrasında yapılması uygun görülmektedir. Bunun nedeni ise 18 ay öncesinde bilinçsiz bir durumda yapıldığından dolayı hatırlanmamasıdır. Özellikle 2 yaş ile 4 yaş arasında yapılması önerilmemektedir. Çünkü psikolojik anlamda olumsuz bir etki oluşmasına yol açabilmektedir.

Sünnet Ameliyatı Aşamaları

Yeni doğan dönemi dışında genel anestezi altında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Anestezi sonrasında ameliyat bölgesi temizlenmektedir. Böylelikle steril hale getirilmektedir. Ardından cilt katlantısı kesilmekte ve sonrasında çıkarılmaktadır. Daha sonra ise ameliyat edilen bölge gözlemlenmekte ve herhangi bir problem oluşmadığında anatomiye uygun şekilde dikiş gerçekleştirilmektedir.

Sünnet Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sünnet ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Genelde eriyen dikişler kullanıldığından dolayı işlem sonrasında dikiş alma işlemi gerçekleştirilmemektedir. Önerilen ilaçların düzgün ve yerinde kullanılması önerilmektedir. İşlem gerçekleştirildikten 3 gün sonra çocuk ılık ve sabunlu bir su içerisine oturtturulmaktadır. 10 dakika kadar banyo yaptırılması gerekmektedir. Bununla birlikte bölgenin darbelere karşı korunması önerilmektedir.

Sünnet Düzeltme Ameliyatı Nedir?

Sünnet Düzeltme Ameliyatı Nedir? Bazı işlemlerden sonra işlemin tekrarlanması gerekebilmektedir. Tekrarlanmasının nedenleri arasında ise işlemin eksik uygulanması, şekilde bozukluğunun olması gibi durumlar yer almaktadır. Bu işlem genital estetikler arasında yer almaktadır.

Sünnet işleminin oldukça dikkatli ve doğru gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise bazı yaralanmaların oldukça ciddi sorunlara yol açabilmesinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda mutlaka muayene ve tedavi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer önemsenmez ve bekletilir ise ciddi sorunlar oluşabilmekte ve bu durum organ kaybına yol açabilmektedir.

Sünnet Lokal Anestezi Altında mı, Genel Anestezi Altında mı Yapılmalıdır?

Sünnet Lokal Anestezi Altında mı, Genel Anestezi Altında mı Yapılmalıdır? Oldukça sık merak edilen konulardan biri ise işlemin hangi anestezi yöntemi altında gerçekleştirilmesidir. Bazı durumlarda genel anestezi bazı durumlarda ise lokal anestezi uygulanabilmektedir. Hangi yöntemin tercih edileceği kişinin durumuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Böylelikle penis ucunda bulunan deri alınmakta ve işlem kısa bir sürede bitirilmektedir.

Uludağ Tıp Fakültesi’nde başladığım hekimlik mesleğine, severek görev yaptığım hastaneden özel muayenehane açma düşüncesiyle 2020 yılında ayrıldım.

2022 yılının başlarından Karşıyaka Mavişehir Park Yaşam Ofisleri’nde muayenehanemi açtım. Muayenehanemizde hastalarımıza ekibimle birlikte hizmet vermekteyiz.


ÇALIŞMA SAATLERİ


Pzt – Cmt 08:00 – 19:00
Pazar – KAPALI

İLETİŞİM BİLGİLERİ

2022 Copyright © PixHope.